Międzynarodowe webinarium SESI: Przedsiębiorczość społeczna jako narzędzie włączania społecznego

9 kwietnia 2025 r. odbyło się międzynarodowe webinarium pt. „Can social entrepreneurship be an enabler of inclusion?”, zorganizowane w ramach projektu SESI – Social Entrepreneurship as an Enabler of Inclusion. Wydarzenie miało charakter online i zgromadziło uczestników z Polski, Belgii, Rumunii, Hiszpanii oraz przedstawicieli międzynarodowych organizacji zajmujących się młodzieżą, przedsiębiorczością społeczną i integracją społeczną.

O projekcie SESI

Spotkanie otworzyły Erika Meyer (Espacio Geranios) i Rocío Nogales (EMES Network & PAES), prezentując założenia projektu SESI, finansowanego ze środków Erasmus+. Celem SESI jest wspieranie młodych osób z mniejszymi szansami poprzez rozwój przedsiębiorczości społecznej jako narzędzia aktywizacji zawodowej, integracji oraz rozwoju lokalnego.

Partnerzy projektu

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji partnerskich:

  • Fundacja reGeneracja (Polska),
  • AIDE Association (Rumunia),
  • Youth ProAktiv (Belgia),
  • Espacio Geranios (Hiszpania),
  • Imagine Apps (Hiszpania).

Rezultaty projektu SESI

Erika Meyer (Espacio Geranios) przedstawiła zbiór dobrych praktyk projektu dla których stworzono przewodnik dostępny w 5 językach, zawierający narzędzia oraz inspiracje dla młodych przedsiębiorców społecznych. 🔗 Przewodnik dostępny tutaj. Erika przywołała również wspomnienie Międzynarodowego Forum Przedsiębiorczości Społecznej, które odbyło się w Madrycie.

Teresa Pallares (YouthProAktiv) opowiedziała o cyklu webinariów edukacyjnych z przedsiębiorczości społecznej oraz o sesjach mentoringowych pracowników młodzieżowych z uczestnikami SESI.

Chandler Jefferson (We Make Change) podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy w Ghanie i Kenii, pokazując, jak przedsiębiorczość społeczna może służyć jako skuteczne narzędzie włączania społecznego w różnych kontekstach kulturowych.

Andreea Balasa (AIDE) przypomniała nam o mobilnościach, które miały miejsce w Polsce, Rumunii i Belgii oraz przybliżyła aspekt wsparcia pracowników młodzieżowych dla młodzieży podczas tworzenia biznesplanów.

Młodzi uczestnicy – Karolina Konopa (Fundacja reGeneracja) oraz Andrei Grigorie (AIDE) opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w projekt oraz o tym jak SESI pomogło im się rozwinąć.

Paweł Pyrzyński (Fundacja reGeneracja) zaprezentował nową aplikację SEED Connect, stworzoną w celu wspierania sieci młodych przedsiębiorców społecznych. Powstała ona w ramach projektu i oferuje przestrzeń do wymiany doświadczeń, bazę wiedzy oraz możliwość nawiązywania współpracy z innymi przedsiębiorcami społecznymi.

Co dalej?

Oczywiście to nie jest koniec działań z projektu „Social Entrepreneurship as an enabler of Social Inclusion”. Nadal będziemy upowszechniać rezultaty projektu wśród organizacji i instytucji pracujących z młodzieżą oraz zachęcać społeczeństwo do korzystania z aplikacji SEED Connect, ponieważ jest ona naszą dumą! Międzynarodowe webinarium SESI, na którym podsumowaliśmy nasze działania utwierdziło nas w przekonaniu, że przedsiębiorczość społeczna ma ogromny potencjał w procesie włączania społecznego młodzieży zagrożonej marginalizacją.

Autor: Karolina Konopa